02-01-2021 13:15

Dlaczego warto poprawiać siłę chwytu?

Większość osób na siłowni skupia się na treningu klatki piersiowej, pleców, ramion czy też nóg ale zupełnie zapominają o tym jak ważny jest trening siły chwytu i jakie korzyści ze sobą niesie. 

1. Jesteś tak silny jak twój chwyt !

Czy trenujesz siłowo czy wytrzymałościowo, twój uchwyt powinien nadążać za pozostałymi mięśniami. Odpowiedz sobie na pytanie ile razy zdarzyło Ci się nie dokończyć serii swingów, wykroków czy też nie wyciągnąć swojego maxa w martwym ciagu, tylko dlatego, że przedramię paliło żywym ogniem lub tez najprościej nie byłeś w stanie utrzymać ciężaru w dłoniach. 

2. Silne mięśnie oraz kości przedramion to brak kontuzji !

Łokieć tenisisty czy ból nadgarstka bardzo często spowodowane są słabymi i nieprzystosowanymi do dużych przeciążeń mięśniami przedramion. 
Ale również trening siłowy to lepsza mineralizacja kości, tak więc przez prace nad mięśniami przedramion mamy wpływ na gęstość kości nadgarstka oraz stawu łokciowego. W skrócie silne mięśnie, silne kości oraz tkanka łączna to mniejsze ryzyko kontuzji ! 

3. Dysbalans mięśniowy !

Każdy z  miłośników siłowni pamięta aby spompować przynajmniej raz w tygodniu ,, łapę” ale mało kto myśli o tym żeby spompować przedramię. W skrócie dysbalans mięśniowy to sytuacja, w której jedna grupa mięśni działających na dany staw jest silniejsza od grupy przeciwnej. 
Na podanym przykładzie mamy 5 mięśni ramienia ( m.kruczo- ramienny, m. dwugłowy ramienia, m. ramienny, m. trójgłowy ramienia i m. łokciowy), które działają  na staw łokciowy oraz 19 mięśni przedramienia ( myśle że wymienia ich nazw jest niepotrzebne). I to właśnie w tym momencie należy zadać sobie pytanie czy aby na pewno te 5 mięśni jest ważniejsze od pozostałych 19- stu ? 

Przykładowe ćwiczenia na poprawę siły przedramion:
- farmers carry
- Active hang on bar
- plate hold
 

Loading