05-01-2021 14:30

Praca na tempie

Korzyści z treningu w tempie 

Wiele osób buduje siłę czy też masę mięśniową poprzez manipulacje ilością powtórzeń danego ćwiczenia ale zapominają o równie ważnej rzeczy, która może przełamać stagnacje w treningu, a mianowicie jest to tempo !

Aby dokładnie zrozumieć jakie zalety niesie ze sobą trening w tempie, należy zapoznać się z takim skrótem jak TUT ( Time Under Tension) czyli czas pod napięciem. Różny czas pod napięciem niesie ze sobą różne benefity z  nim związane. 
Dla przykładu, jeśli Twoim celem jest budowa masy mięśniowej czy też siły, Twój TUT powinien wynosić 30-40 sekund natomiast jeżeli zależy Ci na zgubieniu tkanki tłuszczowej czas pod napięciem powinien oscylować w granicach 45-75 sekund. 

Poniżej znajdziesz dwa przykłady na podstawie ćwiczenia Back Squat 

A. Budowanie masy mięśniowej czy też siły:
 Robimy 5 powtórzeń w tempie 4020, gdzie 4 sek trwa faza ekscentryczna (opuszczanie cieżaru w dół)  i 2 sek faza koncentryczna (unoszenie ciężaru w górę)  ruchu co łącznie daje nam 30 sek pracy przez co mieścimy się w przedziale 30-40 sek. 

B. Zgubienie tkanki tłuszczowej 
Robimy 15 powtórzeń w tempie 3010, gdzie 3 sek trwa faza ekscentryczna i 1 sek faza koncentryczna ruchu co łącznie daje nam 60 sek pracy dzięki czemu mieścimy się w przedziale 45-75” 

Zalety wprowadzenia pracy na tempie do swojego treningu: 

1. Uczymy się kontrolować ruch
2. Obniżamy ryzyko kontuzji
3. Jesteśmy w stanie skupić się bardziej na technice
4. Bracing – czyli prosto mówiąc odpowiednie napięcie mięśni odpowiedzialnych za satabilizacje.
5. Możemy pracować nad tzw. Sticing Points czyli miejsce w trakcje ruchu gdzie występuje duży wzrost trudności w kontynuowaniu podnoszenia.
 

Loading