10-10-2021 15:05

Co daje nam przysiad ?

Pokaż mi swój przysiad w powiem Ci kim jesteś ! 
 

Jeżeli miałbym wybrać jedno ćwiczenie, które ma najbardziej globalny wpływ na nasze ciało to byłby nim przysiad. 

Rodzaje przysiadów: 

- Air Squat
- Prisoner Squat
- Goblet Sqaut
- Zercher Squat 
- Frankestein Squat
- Back Squat ( Low i High Bar)
- Front Squat
- Overhead Squat
- cossack Sqaut
- Pistol Squat

 

Jest ich jeszcze więcej ale wybrałem te najważniejsze i zapisałem w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Taka rozpiska pozwoli każdemu po kolejni przebrnąć przez progresje tego ćwiczenia. 

Jeżeli chcesz wdrożyć w swój trening ćwiczenie jakim jest przysiad zacznij od Air Squat- ów. Jest to wersja przysiadu tylko i wyłącznie z masą własnego ciała, jeżeli ją opanujesz będziesz mógł przejść do dalszej progresji czyli prisoner squat, następnie goblet squat itd. 

Co daje nam przysiad ? 

 

To ćwiczenie ma wiele zalet !

1. Pozwala przepracować nam całe nasze ciało od stóp ( pamietajmy ze tam mamy też wiele mięśni, niestety często zapomnianych) do głów. 

2. Jest idealnym narzędziem diagnostycznym. Każda osoba pojawiająca się u mnie na pierwszym treningu jest proszona o pokazanie mi swojego przysiadu. Po kilku powtórzeniach jestem w stanie ocenić wiele wad, kompensacji i dolegliwości podopiecznego.
 
3. Wzmacnia CORE ! Czyli tzw. mięśnie głęboki. Nie potrzebujesz robić godzinnych planków czy 1000 brzuszków. Wystarczy zastąpić je dobrze wykonanym przysiadem.

4. Poprawiają mobilność i równowagę — Silne nogi są kluczowe dla utrzymania mobilności w starszym wieku, a przysiady fenomenalnie zwiększają siłę nóg. Dobrze wpływają na mięśnie postawne, stabilizując mięśnie ważne dla równowagi.

5. Coś dla pań ! Budują pośladki ! W trakcje pełnego przysiadu pracuje 80 % mięśni naszego pośladka. Tak więc nie trzeba robić tysiąca ćwiczeń na pupę, wystarczy porządny przysiad :)

6. Coś dla panów ! Wykonywanie przysiadów jak i treningu nóg wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu aż o 15 % !!!
 
7. 
Poprawiają kondycję — Niezależnie od tego, czy jesteś osobą uprawiającą sport tylko w weekendy, czy mamą, która goni za maluchem, możesz być zainteresowany tym, że badania łączą siłę przysiadu z wydajnością fizyczną.

8. Ponieważ jest to ćwiczenie globalne. Pozwala na spalanie dużej ilości kcal w trakcie jednostki treningowej. Chcesz schudnąć – rób przysiady ! 

9. Przysiady pomagają sportowcom biegać szybciej i skakać wyżej, dlatego to ćwiczenie jest częścią praktycznie każdego programu treningowego profesjonalnego sportowca.

10. Poprzez pełny zakres ruchu przy przysiadach jest to idealne ćwicznie do utrzymania zdrowia kolan, stawów skokowych oraz bioder. 

Jeżeli chcesz popracować nad techniką przysiadu zapraszam do kontaktu 


 

Loading