27-10-2021 18:33

Przysiady to najgorsze ćwiczenie dla kolan

 

Przysiad to najgorsze ćwiczenie dla kolan ? Jak to jest z tymi przysiadami i kolanami ? Taki powszechny temat, wiele razy już omawiany ale w dalszym ciągu ludzie robiący przysiady robią to źle. Ostatnio takie stwierdzenie ,,Przysiady to najgorsze ćwiczenie dla kolan” usłyszałem od pewnej osoby, która raczej powinna się na tym znać i stwierdziłem, że napisze na ten, pozornie oklepany już temat.

Poprawny przysiad to najbezpieczniejsze dla kolan ćwiczenie jakie tylko może być, chodzi tylko o to co rozumiemy przez poprawny przysiad ? 


Jeżeli chodzi o ten ruch rozpatrywany tylko w kwestii zdrowia kolan to wystarczy aby był on głęboki ( biodra schodzą poniżej linii łękotek) oraz kolana muszą być skierowane na linii z drugim palcem u stopy. 
Tak naprawdę trzeba zrozumieć co się dzieje w kolanie kiedy robimy przysiad:

Schodząc biodrami poniżej linii kolan biodra się zginają a miednica pochyla się do przodu wraz z całym tułowiem. W tej pozycji niektóre mięśnie osiągają pełne rozciągniecie: przywodziciele ud, rotatory zewnętrzne oraz mięśnie pośladkowe. Tylko mięśnie grupy kulszowo – goleniowej (tylna część ud) pracują raczej izometrycznie, nie zmieniając znacząco swojej długości, przez co stabilizują udo oraz kolano. 
Gdy już znajdziemy się w pozycji dolnej przysiadu ekscentrycznie rozciągnięte mięśnie (przywodziciele, rotatory zewnętrzne, gulszowo-goleniowe) wytwarzając naprężenie, które ściąga w tył kość piszczelową, równoważąc w ten sposób działanie mięśnia czworogłowego uda na kolano.  

Co się dzieje gdy nie przekroczymy kąta 90
w przysiadzie ? 


Gdy przysiad będzie zbyt płytki, na kolana zaczynają działać siły ścinające, mięśnie czworogłowy zostaje nadmiernie obciążony. Mięśnie przywodziciele, pośladkowe oraz mięśnie tylnej części uda nie są angażowane do pracy. Przez to kość piszczelowa nie jest odciągana w tył i może doprowadzić do uszkodzenia łękotki czy nawet zwiększyć w dużej mierze prawdopodobieństwa zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL). 

Podsumowując, jeżeli ktoś mówi, że nie robi pełnych przysiadów bo bolą go kolana to przyczyny szukałbym w technice siadu. Mogą być to również stany zwyrodnieniowe spowodowane długim wykonywaniem tego ćwiczenia ze złą technika. 

Tak więc zaufaj mi, nie ma  nic lepszego dla twojego kolana jak pełny przysiad !

Loading