01-03-2022 13:55

Uszkodzenie stożka rotatorów podczas wykonywania ćwiczeń 

 

Staw ramienny 

Staw ramienny charakteryzuję się największą mobilnością w ludzkim ciele, poprzez kształt powierzchni stawowych oraz luźny aparat więzadłowo-torebkowym. Stabilizowany jest przez stożek rotatorów ale dzięki jego dłużej ruchomości bardzo łatwo o uszkodzenie w jego obrębie. 

 

Przyczyny uszkodzeń stożka rotatorów 

Głównym problem uszkodzeń w obrębie barku jest malejąca sprawność społeczeństwa z roku na roku ale również zmniejszenie dobowej aktywności ruchowej, co przekłada na wiekszą ilość godzin w pozycji siedzącej. 

Jazda samochodem czy praca za biurkiem i prawie zerowa liczba podnoszenia rąk nad głowę w codziennym życiu, postawa zamknięta prowadzi do wad postawy tj. protrakcji barków oraz ogólnej zmiany sylwetki – np.. zespół skrzyżowania górnego.Następnie przez zmiany strukturalne dochodzi do pogorszenia zakresów ruchu lub pogorszenia kontroli motorycznej podczas wykonywania ruchów w stawie ramiennym. Dla przeciętnej osoby może to nie wpłynąć na życie codzienne lecz dla sportowca każda patologia w obrębie stawu ramiennego, zwiększa ryzyko urazu

 

Budowa stawu ramiennego 

 

Budowa stożka rotatorów 

Uszkodzenie stożka rotatorów charakteryzuje się bólem oraz osłabieniem kończyny. Składa się na niego ścięgna czterech mięśni: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Mają one przyczepy na łopatce, krzyżują się ze stawem ramiennym kończąc się na guzku mniejszym i większym nasady bliższej kości ramiennej. 

 

Funkcje stożka rotatorów 

- wykonują rotacje głowy kości ramiennej 

 - stabilizują kość ramienną w panewce dociskając ja niejako do panewki 

 - zapobiegają dyslokacji stawu ramiennego poprzez działanie mięśni globalnych 

 

Uszkodznie stożka rotatorów 

Uszkodzenie to wyraża się głównie objawami bólowymi oraz osłabieniem kończyny górnej. Często zdarza się, że w fazie ostrej niemożliwe jest zróżnicowanie przyczyny bólu, ze względu na ogólnie występujące stany zapalne, ewentualne zwapnienia czy innego pochodzenia dolegliwości. Dodatkowo ciężko określić, czy stożek uległ uszkodzeniu, czy raczej mamy do czynienia z procesem zwyrodnieniowym. I warto dlatego zwrócić uwagę, że ocenę dolegliwości bólowych dużo łatwiej będzie można ocenić po ustąpieniu  fazy ostrej, czyli czasami  nawet po  dwóch miesiącach. 

 

Uszkodzenie ostre

Najczęściej dochodzi do nich na krótko po urazie. Pacjent skarży się na duży ból i osłabienie kończyny związane z niemożnością jej uniesienia. Najczęściej osłabiony będzie ruch unoszenia ramienia do przodu, rotacja zewnętrzna i wewnętrzna, w zależności od uszkodzonych struktur. Ruchy bierne we wczesnym okresie mogą dawać objawy bólowe. 

 

Charakterystyka stanu ostrego 

- unikanie unoszenia ręki nad głowe

 - bolesność oraz możliwe zwiększnie ciepłoty 

 - zmniejszenie bólu przy zastosowaniu NLPZ 

 

 

Uszkodzenie przewlekłe 

Uszkodzenie do którego może dochodzić w naturalnym procesie starzenia się organizmu lub poprzez pogorszenie unaczynienia, którego przyczyną może być jakiś dysbalans strukturalny w obrębie stawy powodujący dysfunkcje np.. zespół ciasnoty podbarkowej . Jeżeli dolegliwości występują okresowo w takim przypadku stosuje się leczenie zachowawcze. 

 

Badania 

W przypadku określenia wielkości i rodzaju uszkodzenia niezbędne może okazać się zastosowanie badań obrazowych:\

- RTG 

- USG

-Rezonans 

- Tomografia komputerowa 

 

 

Loading